reklama

Posledný klinec do rakvy slovenského zdravotníctva (2)

Alebo ako sa to robiť má, a ako nesmie. (pokračovanie, 2 časť.) Ako nám zase Česi ukázali ako sa to má robiť (aj keď to vlastne odkopírovali od nás).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Do toho všetkého prišla ako blesk z čistého neba správa o avizovanej reforme českého zdravotníctva.  

Ako prvé je treba si uvedomiť, že české zdravotníctvo na rozdiel od slovenského sa síce tiež dostalo do vážnych finančných problémov, maximálny dlh zdravotníctva v najhoršom období dosahol polovicu nášho, ale v stave kde bola zachovaná sieť okresných nemocníc, ktoré podliehajú spádovo krajským a fakultným nemocniciam, kde už roky funguje reformovaný záchranný systém, ktorý je štátny, má rovnako hustú sieť ako u nás, naviac je sieť podriadená hustote obyvateľstva a je zákonom stanovená max. dojazdová doba a to je 15 minút. Výnimky platia iba pre neosídlené oblasti. V Českej republike je na rozdiel od nás perfektne rozvinutý kardiovaskulárny program. Pre porovnanie, na Slovensku sú, pokiaľ mi je známe, pracoviská intervenčnej kardiológie iba v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Teda na 5 miliónov obyvateľov. Zhruba toľko pracovísk intervenčnej kardiológie je iba v Ostravskom kraji teda na 1 milión obyvateľov. Neporovnateľné. Aby ste si uvedomili čo odnáša intervenčná kardiológia, tak je to metóda, ktorá je bežná v civilizovanom svete, keď, každého pacienta s akútnym infarktom nie starším ako 3 hodiny, odvezú do najbližšieho kardiocentra, kde mu postihnutú cievu spriechodnia, čo znamená rýchlejšiu rekonvalescenciu, menej trvalých následkov, menej komplikácií. U nás ak bývate ďaleko od najbližšieho kardiocentra (musíte bývať maximálne tak do 100 km, v prípade hornatého terénu menej a to je na Slovensku takmer všade, ideálne je tak 60-80 km) tak máte smolu, pravdepodobne budete liečený klasickým spôsobom, čo znamená vytvorenie kompletného poškodenia srdcového svalu v danom mieste, jeho vyhojenie jazvou čo prináša následne dlhú a opatrnú rekonvalescenciu, početné komplikácie, rizika recidív či náhlej smrti.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomuto relatívne dobrému stavu českého zdravotníctva, si nová vláda uvedomila že bez ďalších reforiem sa bude postupne zdravotníctvo prepadať do hlbšieho a hlbšieho finančného, organizačného a hlavne personálneho deficitu (už teraz by sa české zdravotníctvo zo dňa na deň bez slovenských lekárov položilo) a miesto nezmyselných výstrelov od boku a reformy systému „pokus – omyl“, či systém „odvolávám, co jsem odvolal“. Miesto toho niekoľko mesiacov od nastúpenia do funkcií tvrdo pracovali aby teraz predstavili ucelenú komplexnú reformu zdravotníctva podporenú argumentmi a finančnými výpočtami.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako základné body reformy uviedli.

1/ zaviesť spoluúčasti pacienta, dokonca vo vyššej miere ako u nás(30-60-90 Kč)

30 korún za položku na recepte, či návštevu lekára, 60, za deň hospitalizácie a 90 za návštevu pohotovosti. Toto opatrenie nemá za účel naplniť pokladnicu rezortu, veď sám minister priznáva že ide len o 4 mld korún, čo by na reformu zdravotníctva v ČR určite nestačilo. Skutočný efekt bude v znížení zneužívania návštev lekára, pohotovosti a zníženie zneužívania predpisu liekov. Zároveň aby to nepostihlo ľudí, kde to skutočne je nutné, stanovili ročný limit spoluúčasti podľa západoeurópskeho vzoru na 5000 Kč ročne.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2/ Rezort sa bude zvýšene starať o koncové nemocnice – hlavne fakultné, kde bude iný model financovania taký aby ich neohrozilo preberanie komplikovaných a zložitých, teda aj finančne náročných medicínskych prípadov z okresných nemocníc. Teda preberie finančnú zodpovednosť za zariadenia kde sa vzhľadom na hromadenie, ťažkých a komplikovaných prípadov nedá dosiahnuť ziskovosť či rentabilnosť prevádzky.  

Na porovnanie u nás, keď sa niekto snaží preložiť pacienta z okresnej nemocnice do fakultnej, aby sa obrnil značnou dávkou trpezlivosti hrošej kože a diplomacie a to je aj tak výsledok neistý, fakultné nemocnice sa komplikovaným prípadom po väčšinou dosť bránia, hlavne pre vysoké finančné náklady takejto liečby.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3/ Zmena klasifikácie liekov.

Previesť všetky bežné lieky na liečbu hlavne akútnych respiračných ochorení a iných bežných ochorení, do kategórie plne hradených liečiv pacientom, a naopak lieky , ktoré hlavne chronicky chorí potrebujú denne užívať a mesačne zo svojich dôchodkov doplácajú 1500 Kč a viac, do kategórie plne alebo v max. možnej miere hradených poisťovňou.  

4/ Zmena systému financovania zdravotnej starostlivosti. Zaplatené dostane za liečbu len ten, kto skutočne lieči. Tí čo len bezcieľne a bezradne odosielajú pacienta na ďalšie a ďalšie zbytočné vyšetrenia nedostanú zaplatené od poisťovní nič.

Toto zníži obrovské náklady na zbytočné rutinné vyšetrenia a poskytne peniaze na vyš. Tam kde je to bezpodmienečne nutné.  

Na prvý pohľad to vyzeralo tak že Česi akurát odkopírovali náš systém ktorý zaviedol minister Zajac. Pri dlhšom sledovaní predstavenia zavedenia regulačných opatrení do českého zdravotníctva som pochopil, že zámer je omnoho hlbší. U nás to zostalo iba pri poplatkoch ako cieli kde zarobiť peniaz, tam je to súčasť komplexnej reformy, ktorá tak, ako bola predstavená, má hlavu i pätu, má jasné ciele, systém a koncepciu. Či ju postsocialisticky orientovaná Česká Republika aj prijme je otázne.  

Tak na záver ak som porovnal prácu dvoch ministrov v tom istom rezorte za zhruba rovnaké obdobie – v ČR kratšie pre problémy so zostavením vlády.:  

Minister Valentovič verejne prezentoval doteraz cca 9 návrhov, väčšinu sám stiahol, niektoré sa nedotiahli do konca, alebo ich efekt bol sporný či dočasný. Sledovať ministrove návrhy mi pripadá, že jedná o systém „pokus – omyl“, ak nevyjde jedno, vyjde druhé, hlavne že vykazujem nejakú činnosť. Minister Julínek predbežne predstavil komplexne spracovanú reformu, z ktorej zavádza zatiaľ do praxe iba 4 body, zato podstatné. Reformu predstavil z časti osobne on a jeho prvý námestník Marek Šnajdr. Pri sledovaní tlačovej konferencie človek mal celkový dojem, že zainteresovaní majú vo svojich plánoch a cieľoch jasno, mne osobne pripadá ich vízia správna a nemôžem sa zbaviť že minister Valentovič víziu nemá žiadnu.   Budem veľmi rád ak som sa mýlil, inak mi nezostane nič iné ako so závisťou sledovať českú stranu, či opäť sa pridať k davom Slovákov pracujúcich v českej republike.

Ján František Kočiš

Ján František Kočiš

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zdravotnícky záchranár, milovník hôr, hlavne všetkých foriem lyžovania, humanista, nepriatel všetkých neprávostí a krívd. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťZdravotníctvoŠport

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu